
Jak agresywne środki czystości wpływają na zdrowie?
Środki czystości stosowane na co dzień nie są obojętne dla naszego organizmu i dotyczy to zarówno tych do użytku domowego, jak i mocniejszych, bardziej skondensowanych preparatów klasyfikowanych jako profesjonalne środki czyszczące. Nieodpowiednie używanie chemicznych środków do utrzymania czystości może stanowić zagrożenie i powodować poważne problemy zdrowotne. Osoba używająca w swojej pracy szczególnie mocnych, agresywnych środków musi posiadać wiedzę na temat, w jaki sposób obchodzić się z nimi bezpiecznie dla swojego zdrowia i jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla innych.
Jak bezpiecznie stosować mocną chemię przeznaczoną do utrzymania czystości?
Profesjonalne środki czystości z reguły są preparatami mocno skoncentrowanymi. Wynika to z potrzeby stosowania środków silnie działających w miejscach, gdzie na czystość zwracamy szczególną uwagę i gdzie jej bezwzględne utrzymanie zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Dotyczy to głównie np. żłobków, przedszkoli, szkół, placówek służby zdrowia, zakładów pracy. W przypadku placówek gastronomicznych typu stołówki czy restauracje oraz zakładów, w których produkowana jest żywność utrzymanie wysokich standardów czystości to priorytet i gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego dla klientów oraz nabywców danych towarów.
Profesjonalne firmy sprzątające szkolą swoich pracowników jak postępować, aby stosowane środki nie zagrażały zdrowiu, jednak podstawowe zasady bezpieczeństwa warto znać nawet podczas domowych porządków:
- zawsze stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu produktu, dokładnie przestrzegaj wskazówek odnośnie zachowania proporcji podczas rozcieńczania preparatu
- podczas przygotowywania roztworu oraz w czasie pracy zakładaj rękawice ochronne
- unikaj wdychania oparów chemicznych, wietrz pomieszczenie, które sprzątasz lub noś maseczkę chroniącą układ oddechowy
- bezwzględnie chroń oczy, w razie kontaktu z detergentem przemyj je wodą lub postępuj wg wskazówek producenta
- środki czystości zawsze pozostawiaj w miejscu do tego przeznaczonym, niedostępnym dla dzieci, powinny być szczelnie zamknięte i przechowywane w odpowiedniej temperaturze.
Które środki czyszczące mają niekorzystny wpływ na zdrowie?
Płyn do mycia naczyń
Stosowany powszechnie wydaje się całkowicie niegroźny, a jednak w jego skład wchodzi m.in. amoniak, wybielacz, suchy chlor, substancje rozpuszczające tłuszcz i środki bakteriobójcze. Detergenty zawarte w płynie do mycia naczyń mogą uczulać oraz powodować dolegliwości zdrowotne, jeśli przedostaną się do organizmu np. wraz z pożywieniem. Aby tego uniknąć należy bardzo dokładnie płukać naczynia po umyciu, nawet kilkukrotnie.
Płyn do ręcznego mycia naczyń oraz urządzeń i powierzchni kuchennych Mediclean 510 Dishes MEDISEPT
Płyn do mycia szyb
Najczęściej produkowany na bazie skażonego alkoholu, zawiera również amoniak. W trakcie rozpylania płynu na szybę wdychamy jego opary co może być przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Płyny i proszki do prania
Oprócz podstawowego składu, czyli substancji chemicznych usuwających plamy i zabrudzenia ( np. fosforany dodatkowo zmiękczające wodę ), środki piorące zawierają dodatki zapachowe. Substancje zapachowe często są przyczyną alergii - powodują podrażnienie skóry i śluzówki nosa oraz kichanie, wysypkę i łzawienie oczu. Zbyt intensywny zapach może wywoływać silne bóle głowy.
Środki do czyszczenia toalet
W skład - tak chętnie używanych - tabletek czy kapsułek do toalet wchodzą substancje silnie żrące. Przy bezpośrednim kontakcie mogą podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe.
Środki czyszczące do toalet zawierają wodorotlenek sodu ( silny związek chemiczny - potoczna nazwa to soda żrąca lub soda kaustyczna), który jest szczególnie niebezpieczny w przypadku połknięcia i grozi poparzeniem ścian przewodu pokarmowego, co
w efekcie może doprowadzić do krwotoku czy perforacji, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.
Czyszcząc toalety należy być ostrożnym i nie łączyć ze sobą środków na bazie chloru, kwasów i amoniaku.
Koncentrat do czyszczenia urządzeń sanitarnych Mediclean 310 Sanit MEDISEPT
Środki do udrażniania rur
Problem zatkanej rury może dotyczyć każdego, często zanim wezwiemy fachową pomoc próbujemy samodzielnie udrożnić rurę czy syfon. W sprzedaży znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do tego celu, jednym z najpopularniejszych jest tzw. "Kret "
w granulkach. Wszystkie substancje służące udrażnianiu rur są niezwykle żrące, a co za tym idzie - niebezpieczne i wymagają szczególnego traktowania. Należy zachować ostrożność - chronić ręce, twarz, oczy.
Zalanie udrażniających granulek wrzątkiem grozi "wystrzeleniem" w górę lawiny żrących substancji i poparzeniem twarzy. Śmiertelne niebezpieczne jest połknięcie takiego preparatu.
Wybielacze
Wybielacze zawierające chlor drażnią skórę i oczy, a wdychanie oparów może skutkować poparzeniem dróg oddechowych. Szczególną ostrożność powinny zachowywać osoby z alergią i astmą.
Wybielacza nie łączymy z innymi substancjami np. amoniakiem, octem lub cytryną ponieważ sprzyja to powstaniu toksycznego tlenku chloru, który utrudnia oddychanie.
Odświeżacze powietrza
Powszechnie stosowane, ale czy bezpieczne? Mogą przyczyniać się do rozwoju astmy, podrażniać nos, gardło, oczy, drogi oddechowe. Szczególnie szkodliwe są te w aerozolu - z łatwością dostają się do układu oddechowego. Intensywne stosowanie odświeżaczy może wywołać ból głowy i nudności.
Formaldehydy wchodzące w skład odświeżaczy mają działanie rakotwórcze.
Reasumując - korzystanie z silnych środków czyszczących powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Czy jest możliwość całkowitego wyeliminowania zagrożenia ?
Alternatywą dla agresywnej chemii są ekologiczne, biodegradowalne środki oferowane przez nasz sklep. Zapraszamy - zapoznaj się z ofertą, znajdziesz u nas bezpieczne zamienniki toksycznych preparatów.
Środki czystości do wszystkich powierzchni
Płyny do mycia