Nieprzyjemne zapachy z WC. Jak sobie z nimi radzić?

Nieprzyjemne zapachy z WC. Nieprzyjemny zapach pojawiający się w toaletach, łazienkach, pralniach, kuchniach i innych pomieszczeniach sanitarnych to po prostu wyziewy wydobywające się z kanalizacji. Na szczęście dość łatwo jest zlikwidować przyczyny tego problemu. Nieprzyjemnych zapachów z rur można pozbyć się domowymi sposobami, ewentualnie wzywając hydraulika, aby sprawdził, czy instalacja kanalizacyjna jest drożna i zamontowana z zachowaniem odpowiednich wymogów sztuki sanitarnej.
Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnych zapachów z instalacji kanalizacyjnej
Zanieczyszczone lub zapchane rury
Zapchane lub częściowo niedrożne rury instalacji kanalizacyjnej to efekt dostawania się do odpływu dużych ilości odpadów organicznych. Odpady gromadzą się w odpływie i zalegając w nim stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a z czasem mogą całkowicie zatkać przepływ. W gestii hydraulika leży prawidłowe wykonanie instalacji - zachowanie odpowiednich spadków oraz zastosowanie właściwych przekrojów rur i kolan, ale w Twoim interesie leży dopilnowanie, aby odpady nie dostawały się do odpływu.
Błędnie wykonana instalacja
Instalacja kanalizacyjna musi byś szczelna i nieuszkodzona oraz posiadać prawidłową wentylację. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do zmiany ciśnień, a w rezultacie do wysysania wody z syfonów lub wypychania powietrza. Taką sytuację trudno przeoczyć, ponieważ z odpływów wydobywają się dziwne, głośne odgłosy. " Bulgotanie " w rurach to również objaw ich częściowej lub całkowitej niedrożności.
Brak syfonu lub wody w syfonie
Każde podłączenie sprzętów czy urządzeń sanitarnych ( pryszniców, toalet, wanien, umywalek, pralek i zmywarek ) do kanalizacji wymaga zainstalowania syfonu. Jego rola polega na tym, że w najniższej części gromadzi się woda uniemożliwiająca przepływ powietrza z kanalizacji do pomieszczenia. Może się zdarzyć, że z rzadko używanego syfonu wyparuje woda, aby więc uniknąć wydobywania się brzydkich zapachów należy co jakiś czas przelać wodą taki mało używany zlew czy sedes.
Sposoby na usuwanie brzydkich zapachów
w łazience i w WC
Utrzymanie czystości poprzez częste i regularne czyszczenie, wietrzenie oraz prawidłowe użytkowanie ( nie wrzucanie do odpływu rzeczy i przedmiotów nie przeznaczonych do tego!) minimalizuje ryzyko zapchania rur i wystąpienia przykrych zapachów
z kanalizacji.
Sklepy branżowe oferują wiele silnych środków chemicznych do utrzymania czystości w pomieszczeniach sanitarnych, ale nie są one obojętne dla zdrowia, więc warto albo stosować naturalne, domowe metody albo wybrać produkty ekologiczne.
- Ekologiczne środki i płyny czyszczące
- Akcesoria do czyszczenia
- Ekologiczne płyny do mycia i dezynfekcji
- Łazienkę i WC należy często wietrzyć, zapobiega to tworzeniu się pleśni i usuwa niemiłe zapachy.
- Podłogę wokół muszli klozetowej systematycznie myj wodą z octem. Ocet skutecznie usuwa drobnoustroje, bakterie, pleśń, roztocza.
- Ocet można wlać również do wody w spłuczce ( pół szklanki) np. na noc lub przed wyjściem z domu ( lepiej zadziała).Ocet nie tylko zabija bakterie, ale również rozpuszcza odkładający się kamień, na którym bakterie się namnażają. Zwiększysz efekt używając podgrzanego octu.
- Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach bezpośrednio do muszli klozetowej wlej około 3 litry wrzątku i szklankę octu, zamknij klapę i przez jakiś czas nie używaj sedesu.
- Do odpływu muszli klozetowej, raz na kilka dni, co najmniej na dwie godziny, wsyp 2 - 3 łyżki sody oczyszczonej albo wrzuć tabletkę do czyszczenia protez.
- Nieprzyjemny zapach z WC usuwa również proszek do prania białych tkanin. Posyp nim muszlę, wyszoruj szczotką
i spłucz.
Usuwanie kamienia z urządzeń sanitarnych
- Z syfonu muszli klozetowej wybierz wodę, wymieszaj ze sobą jeden litr octu i pół litra bardzo gorącej wody, wlej do muszli. Płyn powinien sięgać wysokości osadu w muszli, jeśli jest go za mało - dolej octu. Przy grubym osadzie wlej nawet dwie butelki podgrzanego octu, opuść klapę i wyjdź. Najlepiej, żeby ocet pozostał w syfonie przez kilka godzin, po tym czasie osad powinien dać się usunąć szczotka do czyszczenia. Jeśli osadu jest niewiele możesz zastąpić ocet rozpuszczonym w wodzie kwaskiem cytrynowym. Takie same mieszanki sprawdzą się do usuwania osadu z kołnierza muszli.
Ważne! Nie używaj jednocześnie octu i sody, ponieważ taki duet nie ma siły czyszczącej ( mimo, że osobno działają doskonale), ale za to lubi wybuchać.
Jak zapobiegać brzydkim zapachom z umywalki?
- Wlej do odpływu umywalki 2 - 3 l wrzącej wody. Wrzątek niszczy drobnoustroje i rozpuszcza mydło.
- Wsyp do umywalki 2 - 3 łyżki soli, po 30 minutach spłucz.
- Do odpływu umywalki wsyp 2 łyżki soli, a mniej więcej po 15 minutach wlej litr wrzątku z łyżką sody kuchennej. Przynajmniej przez pół godziny nie korzystaj z umywalki.
- Bakterie i brzydki zapach usunie ocet - bezpośrednio do odpływu wlej 2 litry wrzącej wody i szklankę octu. Po kilku godzinach spłucz ciepłą wodą.
Przyczyną nieprzyjemnych zapachów może być także szczotka do WC. Powinna więc być utrzymywana w czystości - myta po każdym użyciu i często dezynfekowana.