Ochrona wrażliwych powierzchni, a stężenie środków czyszczących

Ochrona wrażliwych powierzchni, a stężenie środków czyszczących. Osoba zajmująca się sprzątaniem wie, że dobrze dobrany środek czyszczący znacznie ułatwia pracę i skutecznie usuwa zabrudzenia. O ile podczas domowych porządków używamy raczej gotowych preparatów do wybranych powierzchni, o tyle przy sprzątaniu profesjonalnym korzystamy ze środków mocno skoncentrowanych, z których należy przygotować odpowiedni roztwór. Osoby z praktyką w branży sprzątającej potrafią precyzyjnie przygotować płyn czyszczący o optymalnym stężeniu, z przeznaczeniem wg wytycznych producenta. Umiejętność właściwego wykorzystywania specjalistycznych środków przekłada się również na ich oszczędne zużycie, co przynosi korzyści ekonomiczne. Płyny do czyszczenia
Przeznaczenie specjalistycznych środków myjących
Płyny do użytku domowego znacznie różnią się składem od tych do użytku profesjonalnego. Profesjonalne środki czystości w większości są przeznaczone do rozcieńczenia i mogą być w różnym stopniu stężone, co łatwo regulować w zależności od potrzeb - im zabrudzenie większe i trudniejsze do usunięcia, tym środek mocniejszy, o wyższym stężeniu. Najskuteczniejsze są środki stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem np. do powierzchni szklanych, drewnianych, z tworzyw sztucznych, do tapicerki meblowej. Płyn określany jako uniwersalny nie będzie skuteczny na wszystkich powierzchniach i do wszystkich rodzajów zabrudzeń. Z pewnością poradzi sobie tylko z tymi łatwymi do usunięcia i nie wymagającymi środków o silniejszym działaniu. Profesjonalne środki czyszczące powinny być stosowane ściśle wg zaleceń producenta, do powierzchni przez niego wskazanych. Ponieważ są to silne środki chemiczne należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- podczas stosowania używać rękawiczek
- unikać kontaktu ze skórą i oczami
- nie wdychać oparów
- odpowiednio przechowywać - we właściwej temperaturze i z dala od ognia, odpowiednio zamknięte i w miejscu niedostępnym dla dzieci
- przestrzegać wskazówek umieszczonych przez producenta na ulotce bądź opakowaniu.
Przygotowanie właściwego roztworu myjącego
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie stężenie płynu myjącego oraz zastosowanie go wg przeznaczenia. Oprócz działania czyszczącego taki środek jednocześnie chroni i pielęgnuje powierzchnię. Używanie odpowiedniego środka ma szczególne znaczenie przy sprzątaniu dużych powierzchni - hal, magazynów, biur. Oszczędza czas, a zadowalający efekt osiągnięty jest mniejszym wysiłkiem fizycznym sprzątającego. Preparat o optymalnym stężeniu doskonale czyści, ale powierzchnię pozostawia niezmienioną - bez uszkodzeń i odbarwień. Osoba doświadczona, zajmująca się sprzątaniem zawodowo ma perfekcyjnie opanowaną recepturę przygotowywania konkretnego środka myjącego - przygotowuje płyn skutecznie usuwający zabrudzenia, ale bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Warto pamiętać, że zbyt duże stężenie generuje jedynie szybsze zużycie środka, ale nie ma znaczącego wpływu na efekt pracy. W przypadku stosowania silnie skoncentrowanych środków sugerowane przez producenta proporcje rozcieńczania są wystarczające.
Ochrona wrażliwych powierzchni
Profesjonalne środki czyszczące są skuteczne i bezpieczne. Producent tak dobiera składniki, aby żaden nie zagrażał mytej powierzchni. Efekt końcowy w dużym stopniu zależy również od wiedzy i doświadczenia osoby sprzątającej. Zbyt częste używanie nieproporcjonalnie mocnego środka może z czasem osłabiać, a w rezultacie uszkadzać mytą powierzchnię.
Preparaty do efektywnych i ekonomicznych prac sprzątających
Profesjonalne środki czystości przeznaczone są głównie dla dużych obiektów użyteczności publicznej, przeważnie są to mocne koncentraty o dużej wydajności. Firmy zaopatrujące się w tego rodzaju asortyment powinny wybierać znane i sprawdzone produkty o potwierdzonej skuteczności. Każda profesjonalna firma sprzątająca powinna dysponować specjalistycznymi środkami ze sprecyzowanym przeznaczeniem:
- do nawierzchni - wszystkich, które nie są podłogą
- do podłóg - środki do posadzek drewnianych, betonowych, paneli, gresów, parkietów
- do urządzeń sanitarnych - zlewy, sedesy, wanny, brodziki, armatura, preparaty do wilgotnych pomieszczeń
- do powierzchni szklanych - szyby i lustra
- do stali nierdzewnej
- do dywanów i wykładzin
- do pomieszczeń socjalnych, kuchennych gdzie jest kontakt z żywności
- środki do dezynfekcji
- akcesoria do sprzątania.
Akcesoria do czyszczenia Środki do dezynfekcji rąk i powierzchni Podsumowując - należy spełnić dwa warunki, aby sprzątanie było skuteczne i bezpieczne:
- używać środka przeznaczonego konkretnie do danej powierzchni
- przygotować roztwór o odpowiednim stężeniu biorąc pod uwagę stopień i rodzaj zabrudzenia.
Zobacz również:
- Ochrona wrażliwych powierzchni, a stężenie środków czyszczących
- Dezynfekcja pomieszczeń gastronomicznych
- Profesjonalne środki czystości do czyszczonych powierzchni biurowych
- Profesjonalna chemia czyszcząca
- Czym różni się chemia profesjonalna od chemii domowego użytku?
- Jaką chemię gospodarcza stosować w utrzymaniu porządku w obiektach publicznych?
- Jak skutecznie dezynfekować ręce?